שיחת פוליסה עם בועז תושב, מייסד ומנכ"ל זרוע ההשקעות באינשורטק של קבוצת מדנס: הסיכונים, הפתרונות וערוצי ההפצה השתנו – אנחנו משקיעים במי שנותן מענה לעולם החדש

 שיחת פוליסה עם בועז תושב, מייסד ומנכ"ל זרוע ההשקעות באינשורטק של קבוצת מדנס: הסיכונים, הפתרונות וערוצי ההפצה השתנו – אנחנו משקיעים במי שנותן מענה לעולם החדש

מדנס כמשקיע אסטרטגי יכול להיות הגורם שמוביל להצלחה את הסטארטאפ בתחום הביטוח

"מדנס כקבוצת ביטוח קיימת זה 49 שנה. בשנים הללו הרבה דברים קרו בעולם בכלל, ובעולם הביטוח בפרט, הסיכונים השתנו, הפתרונות הביטוחיים השתנו וערוצי ההפצה השתנו. אנחנו פה כדי לוודא שמדנס תהיה פה בעוד 49 שנה, על ידי כך שנדע לתת מענה לשינויים הללו" – כך אומר בועז תושב, מייסד ומנהל ההשקעות הראשי במדנסטק, מעבדת החדשנות בתחום הביטוח של מדנס (Madanes Insurance Technology Innovation Lab), המשמשת כזרוע ההשקעות של הקבוצה בתחום האינשורטק.

לאחר שנים רבות ועשרות אם לא מאות עסקאות מיזוגים ורכישות, כולל עבודה בבנק ההשקעות Lehman Brothers במטה בלונדון, הצטרף תושב למדנס ב-2016 והקים יחד איתה את מדנסטק. לדבריו, סטארט אפ צריך שלושה אלמנטים בשביל להצליח – רעיון, יכולת הוצאה לפועל וכסף. אולם, לדבריו, יש תחומים, בעיקר מסורתיים, בהם זה לא מספיק: "ביטוח, בנקאות, נדל"ן הן תעשיות מסורתיות, מורכבות וגדולות, וכל יזם צריך משקיע אסטרטגי שיידע לקחת אותו פנימה, אל תוך התעשיה, ולהוציא את הרעיון לפועל".

תושב: "חברות הביטוח הן גופים עתירי רגולציה. דווקא גוף כמו מדנס, ברוקר ביטוח פרטי הגדול ביותר בישראל, יכול לסייע למיזם חדשני בתחום האינשורטק להתחיל בצורה הטובה ביותר את דרכו".

"ראינו מאות חברות לאורך השנים. קריטריון ההשקעה שלנו פשוט מאוד ונוקשה מאוד: אנחנו לא מסתכלים על ההשקעות כקרן, עם תקופת השקעה ותקופת מימוש. קודם כל, אנחנו מוודאים שמדובר ב-use case ביטוחי אמיתי, ושזה באמת רעיון חדשני. לא מחפשים דרך חדשה למכור את אותו ביטוח – און ליין, או להיות מנוע השוואת מחירים של פוליסות רגילות", כך תושב. "אני מזכיר, הסיכונים השתנו, הפתרונות השתנו וערוצי ההפצה השתנו. אנחנו מחפשים את החידושים במישור הזה".

 

* מה הכוונה לא מסתכלים על ההשקעה כקרן?

תושב: לעולם לא ניכנס להשקעה תוך חישוב כמה X אנחנו מצפים לעשות ההשקעה. אנחנו ניכנס כמשקיעים, אבל אף פעם לא לבד. אני רוצה לראות מי השותפים שלנו בהשקעה, ואנחנו לעולם לא נהיה מעבר ל-25% מסיבוב ההשקעה. המדיניות הזו מאפשרת לנו להיות ממוקדים בסיוע לחברה בעולם הביטוח, בעוד נרצה לוודא כי לידינו נמצאים שותפים שיידעו לתמוך בחברה אם הדרך מתארכת מעל מה שתוכנן.

 

* אז מה המיקוד שלכם?

תושב: לצד ההשקעה הפיננסית, אנחנו גם מעוניינים לתמוך בפעילות העסקית של אותו מיזם, ורצוי גם לקחת בה חלק. אני מזכיר שאנחנו, בסוף, ברוקר ביטוח, כשהמטרה היא להיות פה עוד 49 שנה.

 

* אז עסקת השקעה כוללת גם פעילות עסקית משותפת?

תושב: אנחנו אף פעם לא קושרים את הפעילות העסקית בהשקעה. אין בכך צורך, אף ברוקר אחר לא יכול לספק לאינשורטקים את מה שאנחנו מספקים.

 

ביניים: הפורטפוליו של מדנסטק

KOVRR

"Kovrr היה המיזם הראשון שהשקענו בו. זו דוגמה קלאסית לאינשורטק שאנחנו מחפשים – סיכון חדש (סייבר), פתרון חדש (ביטוח סייבר) וערוץ הפצה חדש (חיתום על ידי אלגוריתם שבודק את מידת האבטחה של החברה ובהתאם קובע את המחיר)", כך תושב. מדנס משמשת כברוקר הביטוח מול חברות ביטוח, כאשר Kovrr אחראית על תהליך החיתום.

SERENUS.AI

Serenus.ai פיתחה מערכת תומכת בהחלטות רפואיות. ההשקעה בה, מציין תושב, נעשתה מתוך הבנה שניתוחים אלקטיביים רבים נעשים ללא צורך רפואי אמיתי, מה שמייצר סיכונים רבים ומיותרים לכל המערכת. הכלי שפיתחה Serenus.ai תומך ברופאים, במבטחי האחריות המקצועית, ובחברות ביטוחי הבריאות בכלל. "מדנס פועלת במשך שנים בתחום האחריות המקצועית הרפואית וכמשקיע אסטרטגי ב- Serenus.aiאנחנו יודעים לתת למבוטחים שלנו את הכלי הזה", מסביר תושב.

SAFEHOUSE

SafeHouse פיתחה פתרון שנועד לאבטח ולבטח טלפונים ניידים כך שלא ישמשו פתח לכניסה לרשתות IT ארגוניות – "שוב, סיכון שלא היה קודם, פתרון שלא היה קיים קודם וערוץ שלא היה קודם", מסביר תושב, ומוסיף כי מדובר בפתרון אידיאלי – דיגיטלי ומבוסס מובייל.

PARAMETRIX

Parametrix מבוססת על הרעיון של ביטוח פרמטרי – ביטוח שמשלם כסף, פיצוי מוסכם מראש, עם קרות מקרה הביטוח, ללא תלות בנזק בפועל. החברה מבטחת את השרתים ומשלמת פיצוי כאשר השרת מושבת: "במסגרת תהליך החיתום הלקוח מספק את ה-URL, אומר מה גובה הפיצוי שהוא צריך במקרה של software downtime והתוצר הוא פוליסת ביטוח".

DEMANDOO

Demandoo היא החברה היחידה שהוקמה על ידי מדנס בשיתוף פעולה עם יזם. דימנדו פיתחה פלטפורמה חכמה לביטוח מבוסס AI לפי שימוש. דימנדו השיקה ביולי האחרון את המוצר הראשון שלה, עבור לקוח גלובאלי, הכולל שימוש בטכנולוגיית בינה מלאכותית ונתונים בזמן אמת, לטובת ביטוח לפי שימוש לתחום התחבורה החדשה ועסקים עצמאיים שונים המנוהלים בעזרת פלטפורמה דיגיטלית (משלוחים, נסיעות משותפות, קורקינטים/אופניים חשמליים / עובדים עצמאיים ועוד).

החברה מאפשרת פתרונות ביטוח ידידותיים למשתמש, אשר בהשוואה למודלי ביטוח מסורתיים, כרוכים בעלויות נמוכות בהרבה ומותאמים ללקוחות עצמאיים ו/או לעובדים זמניים.

ביניים: אנחנו לא קרן השקעות

לצד ההשקעות הללו, נעשתה השקעה נוספת בחברה שפועלת בשלב זה עדיין מתחת לרדאר (כל שאפשר לומר היא שהיא פועלת בתחום ציי הרכב המקצועיים, מציין תושב).

מדנסטק, מבהיר תושב, אינה קרן השקעות ואין עליה שום לחץ לבצע השקעות. "יכולה מבחינתי לעבור שנה שלמה ללא שום השקעה", הוא אומר. לדבריו, ברבות השנים קיבלה החברה מספר הצעות לצאת להנפקה, אולם החברה לא מתכננת להפוך לציבורית.